Oddział przedszkolny

Pływalnia kryta
Wejście ogólnodostępne
Poniedziałek
1800- 1845 (dzieci i dorośli)
2000-  2045(dla dorosłych)
Wtorek
2000 -  2045 (dla dorosłych)
Środa
1800- 1845(dzieci i dorośli)
2000-  2045 (dla dorosłych)
Czwartek
2000-  2045(dla dorosłych)
Piątek
1800- 1845(dzieci i dorośli)
2000-  2045(dla dorosłych)
Sobota
700- 745dla dorosłych)
Bilet ulgowy- 6 zł,
Bilet normalny- 9 zł

Licznik odwiedzin
Dzisiaj2
Wizyt w miesiącu6830
Wszystkie304000

Przeczytaj to!

Nowości w bibliotece!

Łukasz Wierzbicki: Afryka Kazika.

Kiedy byłem chłopcem, uwielbiałem słuchać opowieści mojego Dziadka. Wśród nich ważne miejsce zajmowała historia Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył Afrykę rowerem i to w czasach, gdy był to niezbadany jeszcze, tajemniczy kontynent. Zaintrygowany opowieściami Dziadka postanowiłem odszukać w archiwalnych gazetach listy Kazimierza Nowaka z Afryki i przypomnieć jego niezwykły wyczyn. Po kilku latach pracy książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936.”, w której zebrałem reportaże Kazimierza Nowaka była gotowa. Pewnego dnia zrozumiałem, że musi powstać jeszcze jedna książka o przygodach Kazimierza Nowaka, w której ten nieustraszony i serdeczny podróżnik opowie najmłodszym czytelnikom czego nauczyła go wyprawa do Afryki, niebezpieczne przygody, obcowanie z egzotyczną przyrodą i spotkania z mieszkańcami dalekich krain.”

 

Maria Terlikowska: „Drzewo do samego nieba”

….” Na środku naszego podwórka rośnie drzewo. […].

Bardzo kochamy nasze drzewo. Bo byśmy bez niego robili? Na nowych osiedlach dzieci mają huśtawki, karuzele i mnóstwo miejsca do biegania. A my mamy ciasne podwórko, przez które ciągle przejeżdża jakaś ciężarówka. Tylko drzewo  jest nasze. To jest dżungla pełna dzikich zwierząt. To jest Szklana Góra. To jest cudowne miejsce, z którego widać wszystko.” …

Prawie wszystko o… SPOTR

”Prawie wszystko o…

… sporcie, jego antycznych początkach, rozwoju poszczególnych dyscyplin sportowych, znanych sportowcach, spektakularnych rekordach, słynnych obiektach sportowych i ważnych wydarzeniach ze świata sportu.”

Szymon Radzimirski: Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo.

Czy można zaprzyjaźnić się z orangutanem? Czy łowcy głów są niebezpieczni? Jak przetrwać tydzień w dżungli bez namiotu i dlaczego nie wolno wnosić do samolotu durianów?

To właśnie ja Simon – bloger i podróżnik, fan hardcorowych trekkingów i egzotycznych zwierząt – zabiorę cię na dzikie, tropikalne Borneo. Poznasz nosacze, dzioborożce, krokodyle i węże, odwiedzisz pływające miasta i kopalnie diamentów. Dowiesz się, jak powstaje maczeta, gdzie rośnie cynamon, skąd bierze się kauczuk i co oznacza ular lari lurus. Zdradzę ci też, czy morze może świecić, co robią jednodniowe żółwiki i gdzie snorkelować z nieparzącymi meduzami lub z diabłami morskimi o paszczy większej od twojej głowy.”

 

Martin Widmark: Trzynasty gość.

”Głęboko pod ziemią, w nieczynnej kopalni, dzieją się dziwne rzeczy. Wręcz niepojęte! Dawid i Larisa znaleźli się tu, podążając za pewnym szkockim wynalazcą, który w tajemniczy sposób zniknął w jednym z szybów. Gdy w zaskakująco rozświetlonych podziemnych korytarzach Larisa staje oko w oko z samą sobą, oboje czują, że muszą rozwikłać zagadkę tego miejsca. Już niebawem przekonają się, że nie tylko oni są w niebezpieczeństwie, ale że zagrożona jest cała ludzkość!”

Grzegorz Kasdepke: Do trzech odlicz. Zabawy matematyczne.

Ile to jest: pięć razy pięć? Kalkulator, Komputer i Liczydło - do boju! Chcesz wiedzieć, kto wygra? A może wolisz poszukać buta, który zgubiła Stonoga? Albo upiec chrupiące trójkąciki i pomóc Linijce w walce z kompleksami? Zabawne opowiastki matematyczne przeniosą najmłodsze dzieci w dorosły, fascynujący świat matematyki. Znajdziesz tutaj zagadki, łamigłówki, dowcipne opowiadania z przyrządami...”

Łukasz Wierzbicki: Dziadek i niedźwiadek.

Książka niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego.”

Elżbieta Jodko – Kula: Olka

Olka zmienia szkołę i wchodzi w nowe środowisko, a tu napotyka na problemy, które najwyraźniej ją przerastają. Najgorsze jest to, że nie ma wsparcia rodziców…

Na pozór zwyczajne miasto, zwyczajna szkoła i zwyczajne problemy nastolatki. Za fasadą „normalności” kryją się alkohol, narkotyki, przemoc, manipulacja, bezwzględność dorosłych i młodzieńcza naiwność, która może doprowadzić do tragedii. Olka - niegłupia, samodzielna i odważna - wikła się w bardzo trudną sytuację. Pomagają jej młodzi psychologowie, dla których zetknięcie z tą nastolatką staje się prawdziwą szkołą życia.”

Adam Bohdaj: kapelusz za sto tysięcy.

"Oficjalnie jestem Krystyna Cuchowska, lecz koledzy nazywają mnie - Dziewiątka. Morowo, co? Byłam bowiem szefem gangu (…) i ośmiu starszych ode mnie szczeniaków słuchało mnie jak własnej matki". Z książką, która ma taką bohaterkę, nie sposób się nudzić. Odważna i skora do natychmiastowego działania 12-latka przypadkowo wpada na trop afery szpiegowskiej. Dziewczyna przeżywa niesamowitą wakacyjną przygodę - ciela się w rolę detektywa i wprowadza w życie śmiałe pomysły, próbując wyjaśnić tajemnicę kapelusza wartego 100 tysięcy.

Paulette Bourgeois, Brenda Clark: Franklin czy się jeździć.

Wszyscy koledzy Franklina potrafią już jeździć na rowerze bez pomocniczych kółek, niestety Franklin się boi. Czy nauczy się jeździć?”

Moja kolekcja bajek. Masza i niedźwiedź.

” Sprawdź, co się wydarzyło, gdy Masza nabrała ochotna kaszę  i zasiądź wraz z nią w szkolnej ławce. Przeżyj niezwykły rajd rowerem śnieżnym i weź udział w wyjątkowej rewii na lodzie. Poznaj nowe, szalone przygody swoich ulubionych bohaterów i daj się porwać fantastycznym opowieściom prosto z serialu!”

Karolina Lanckorońska: Wspomnienia wojenne.

”Profesor Karolina Lanckorońska (1898 – 2002) była ostatnią przedstawicielką znakomitego rodu Lanckorońskich z Brzezia. Jako jedyna dziedziczka gromadzonej w XIX i XX wieku kolekcji rodu Lanckorońskich w roku przekazała rodakom niezwykły dar dzieła sztuki, których wartość artystyczna i historyczna nie ma sobie równej w Polsce. Swoje dramatyczne i heroiczne losy z okresu II wojny światowej utrwaliła w napisanych już po wojnie Wspomnieniach wojennych. Zaczynają się one z chwilą zajęcia Lwowa przez wojska radzieckie w roku 1939, a kończą na zwolnieniu z obozu koncentracyjnego w Ravensbr  w kwietniu 1945r . Pokazują niezwykłą osobowość autorki, jej wulkaniczny temperament, zaradność, lwią odwagę, przekonanie do swoich racji i umiejętność działania w niejednokrotnie ekstremalnych sytuacjach. To doskonały portret kobiety silnej i imponującej swą bezkompromisową postawą wobec zła.”

Federiko Moccia: Tylko Ty.

Ciąg dalszy przygód bohaterów „Chwili szczęścia” rozgrywa się w Polsce, a dokładnie w Warszawie, Krakowie i Morskim Oku.

Nicco postanawia odnaleźć Anię, polską turystkę, którą poznał w Rzymie i w której się zakochał. W podróży towarzyszy mu jego najlepszy przyjaciel, Gruby. Przed wyjazdem udaje im się zdobyć warszawski adres Ani, który jednak okazuje się nieprawdziwy. Na szczęście   centrum miasta natrafiają na wielki baner reklamowy z Anią w roli modelki…”

John Green: Gwiazd naszych wina.

Hazel od trzech lat choruje na raka tarczycy. Już w wieku 13 lat usłyszała diagnozę, która mogłaby złamać niejednego człowieka. Główna bohaterka, stając na przekór całej niesprawiedliwości jaka ją spotkała, stara się zachować pozytywne podejście do życia.”

 

Agnieszka Wojdowicz: Łowcy aniołów.

Drugi tom ekscytującej sagi o losach Bree Whelan, dziewczyny z rodu aniołów.

Nirgala wciąż jeszcze świętuje zwycięstwo nad zakonem Hauruki, gdy ochronne formuły archanioła Suriela zaczynają słabnąć. Miastu grozi niebezpieczeństwo: lud Gornów gotowy jest do wypowiedzenia wojny, mnisi znów zbierają siły do walki, a Bree i mała Alix za sprawą farina trafiają w ręce łowców aniołów. Nad Nirgalą zbierają się czarne chmury, tym bardziej że pojawia się w niej piękny i niebezpieczny szpieg ojca Symeona. Czyje zaufanie zdobędzie?”

Kiera Cass: Syrena.

Kahlen to syrena, która musi być posłuszna rozkazom wydawanym jej przez Ocean. Jej głos, odbierający rozsądek i budzący pragnienie rzucenia się w morską toń, jest śmiertelnie groźny dla ludzi. Akinli to zwyczajny człowiek – pełen ciepła, przystojny chłopak, dokładnie taki, o jakim od dawna marzy Kahlen. Jeśli się w nim zakocha, narazi ich oboje na ogromne niebezpieczeństwo… ale nie jest w stanie wytrzymać rozłąki. Czy zaryzykuje wszystko, by pójść za głosem serca?”

 

Biblioteka poleca

Roksana Jędrzejewska – Wróbel

Siedmiu wspaniałych


To pełne humoru bajki, w których można odnaleźć ślady baśni klasycznych, ale również bliską nam rzeczywistość. Rozwód u państwa Żabickich, wredny wilk z klasy VI b prześladujący pierwszaków, presja pięknego wyglądu, która pyzatej królewnie odbiera radość życia, sławna, choć samotna Roszpunka, mama w roli Kopciuszka, skąd my to znamy….?

Historie te opowiadają o potrzebie akceptacji i miłości, potrzebie, która nie zmienia się od wieków.

Bajki te dodają otuchy, uczą prawdziwych wartości, rozwijają inteligencję emocjonalną. Zatem warto je przeczytać!

Małgorzata Strękowska – Zaremba

Filipek i rodzina


Filipek, razem z Hirkiem zza płotu i z chłopakami z osiedla, codziennie przeżywa ekscytujące przygody między innymi dlatego, że nie umie spokojnie usiedzieć. Ich genialne pomysły tropi nieznośna kuzynka Weronika, która jest niezwykle czujna…

Krystyna Drzewiecka

Piątka z Zakątka


Piątka z Zakątka to niezwykle zabawna książka o śmiesznych wydarzeniach przeżywanych w domu, w szkole, na podwórku i opowiadanych przez dziesięciolatka.

Utwór otrzymał nagrodę „Małego Donga” przyznawaną przez jury dziecięce za najlepszą książkę roku.

Beata Krupska

Przygody Euzeubiusza


Euzebiusz zaraz po urodzeniu wyrusza w podróż pełną przygód i nowych znajomości. Poszukuje innych Euzeubiuszów oraz ciekawych przyjaciół. Na swej drodze trafia na zarozumiałego Koguta, Lisa mówiącego dużymi literami, Zwariowanego Niedźwiedzia i wiele innych stworzeń, dzięki  którym dowiaduje się, jak pożyteczne jest pływanie, czytanie, liczenie.

 

Biblioteka poleca

Bajki wierszem

To zbiór bajek napisanych wierszem. Znajdziecie tu niezwykłe historie stworzone przez najlepszych polskich poetów baśni, m.in. o strasznym korsarzu Palemonie, o dzieciach pana majstra, o tygrysie, o panu Maluśkiewiczu. Są to opowieści, które zachwycają, bawią, rozbudzają wyobraźnię, wyczucie piękna i umiejętność odróżnienia dobra i zła.

Roksana Jędrzejewska – Wróbel

Kamienica

To pełna humoru opowieść o szacunku dla odmienności, indywidualizmie i nietypowym podejściu do życia. Jej bohaterami są mieszkańcy kamienicy, do której niespodziewanie wprowadza się nowa lokatorka obdarzona temperamentem, fantazją i nieposkromioną kreatywnością. Ta wprowadzka powoduje wiele nieporozumień i sąsiedzkich konfliktów, dodatkowo w tle czai się tajemnica z przeszłości związana z dziwna nazwą kamienicy…

Rafał Kosik

Amelia i Kuba

Jedenastolatkowie Amelia i Kuba oraz ich rodzeństwo (Albert i Mi) idą do nowej szkoły. Jak się odnajdą w nowym miejscu wśród nieznanych rówieśników?

Książka opowiada o ważnych sprawach małych ludzi w sposób zabawny  i wciągający, a pod rozrywkową fabułą kryją się tematy na niejedną poważną rozmowę…

Grzegorz Kasdepke

Mity dla dzieci

Autor przedstawia dzieciom, w sposób niezwykle barwny i przystępny, Olimp – siedzibę bogów greckich. Mity uczą, ale i bawią, dzięki niebanalnemu poczuciu humoru pisarza. Współczesny język, którym posługuje się Kasdepke, jego dowcip, smak i wrażliwość powodują, że mity mogą stanowić dla każdego młodego czytelnika kompendium wiedzy o starożytności.

 

Dla młodszych czytelników!

Michael Ende: Momo

 

Pojawiła się nagle i nikt nie wie skąd się wzięła w wielkim mieście. Zamieszkała w ruinach starego amfiteatru. Czasami wyglądała na osiem, a czasami na dwanaście lat. Miała zmierzwione czarne włosy, czarne oczy, a na imię jej było Momo.  Tajemnicza młoda dama ubrana była w spódnicę z pozszywanych łatek i w za dużą męską marynarkę z podwiniętymi rękawami.

Momo nie miała nic swojego ,a wszystko, co posiadała dostawała od innych. Ale nie rzeczy materialne były dla niej ważne, dziewczynka bowiem posiadała specyficzny dar- potrafiła słuchać. Stąd lgnęli do niej wszyscy z wielkiego miasta, to dlatego każdy z chęcią jej pomagał i życie zarówno mieszkańcom jak i samej Momo upływało na codziennych radościach i uciechach. Dzieci przychodziły do amfiteatru, by wraz z Momo puszczać wodze wyobraźni i wymyślać najprzeróżniejsze zabawy, w których nawet sztormy i burze nie były straszne. Dorośli natomiast odwiedzali Momo, gdy mieli jakiś problem.

 

Katherine Paterson:  Most do Terabithii

 

Terabithia to sekretna kraina, do której można dostać się jedynie za pomocą zaczarowanej liny zawieszonej dawno temu na drzewie rosnącym na brzegu rzeki. Władcami tej twierdzy w środku lasu są Jess i Leslie. Terabithia jest ich tajemnicą. Strzegą jej i walczą o nią. Jednak pewnego dnia wydarzy się coś, co wszystko zmieni…

Katherine Paterson stworzyła niezapomnianą książkę o przyjaźni i potędze wyobraźni, o odwadze i walce o swoje miejsce w świecie, o przełamywaniu barier i o byciu sobą!

 

Dorosłym polecamy!

Mo Yan:  Kraina wódki

 

Powieść jednego z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy chińskich, nagrodzonego literacką nagrodą Nobla. Miejscem akcji jest odległa kraina Chin - Alkoholandia. Zostaje tam oddelegowany z Pekinu śledczy Ding Gou'er w celu zbadania zagadki praktyk kanibalistycznych, których rzekomo dopuszczają się funkcjonariusze partyjni. Odurzony najznakomitszymi trunkami, ulegając namowom swych nad wyraz gościnnych gospodarzy detektyw żyje na granicy snu i rzeczywistości. Nie wie, czy podane podczas wystawnego obiadu złotoskóre niemowlę w sosie sojowym jest prawdziwe, czy jedynie na prawdziwe wygląda. Wplątany w intrygę miłosną, odarty ze złudzeń bezradnie szuka wyjścia z tego labiryntu iluzji. Równolegle z trwającym śledztwem poznajemy korespondencję między pisarzem Mo Yanem a Li Yidou, doktorantem alkohologii, który wysyła swemu mistrzowi odważne opowiadania, w zaskakujący sposób pozwalające rozwikłać prowadzone dochodzenie.
Bogactwo powieści stanowią niezwykłe postaci… przekonaj się!

Carlos Ruiz Zafón : Więzień Nieba

 

Rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater Cienia wiatru, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odrażającego starucha. Daniel od dawna podejrzewał, że skoro przyjaciel nie chce mu opowiedzieć swej historii, to musi mieć ważny powód. Ale gdy Fermín wreszcie zdecyduje ……………zapraszamy do nas!

Mariusz Urbanek Broniewski. Miłość, wódka, polityka

 

Pierwsza kompletna, oparta na materiałach źródłowych biografia Władysława Broniewskiego, ukazująca jego skomplikowane losy, fascynacje i rozczarowania polityczne, nieprzejednaną postawę polskiego patrioty, mimo pozorów uległości wobec władzy i nacisków politycznych. Wiele przytoczonych wierszy ukazuje, jak bardzo twórczość poety osadzona była w świecie osobistych doznań, przeżyć i przemyśleń, a nie była wynikiem koniunkturalnych rozgrywek. Bogaty materiał ilustracyjny.

 
Więcej artykułów…
Sukcesy szkoły

Obiady szkolne
WPŁATY  ZA OBIADY TYLKO PRZELEWEM !!!
wpłaty w PKO BP Oddział nr 1 ul. Szkolna 6
BEZ PROWIZJI.
Wpłaty tylko od 1.11.2017r. !!

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PRZY PŁATNOŚCI ZA OBIADY

OBIADY  LISTOPAD
uczeń - 60zł
pracownik - 142zł

Edukacja ekologiczna

Szkoła korzysta ze środków
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

i Gospodarki Wodnej w Lublinie na realizację zadań

z zakresu edukacji ekologicznej

i urządzania terenów zieleni